W sobotę 5 sierpnia 2023 r. na placu przed Synagogą w Orli odbyła się jedna z największych i najatrakcyjniejszych imprez plenerowych w naszej gminie - Festyn "Orlańskie Spotkania". Na scenie, obok zespołów folklorystycznych z gminy Orla, swój dorobek artystyczny gościnnie zaprezentowały także zespoły: MR. GÓRAL, ROSY, STYRTA, VIESNA, SOUVENIR, WANDROUNIK.

Tłumy fanów zgromadził występ gwiazdy wieczoru - Zenona Martyniuka i zespołu Akcent, którzy zafundowali wszystkim niezapomniane wrażenia i przednią zabawę.


Podczas festynu Pan Dariusz Piontkowski Poseł na Sejm RP, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz Pan Jacek Bogucki Senator RP wręczyli promesy związane z przyznanym dofinansowaniem na remont zabytków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dofinansowanie dotyczy: Remontu kaplicy grobowej rodziny Szulców na cmentarzu prawosławnym parafialnym w Pawlinowie (właściciel Parafia Prawosławna w Wólce Wygonowskiej), Remontu Cerkwi p.w. Ścięcia Głowy Świętego Jana Chrzciciela oraz przycerkiewnej dzwonnicy w Szczytach-Dzięciołowo (właściciel Parafia Prawosławna w Szczytach- Dzięciołowo), Remontu Cerkwi p.w. św. Michała Archanioła w Orli (właściciel Parafia Prawosławna w Orli). Na ręce Wójta parlamentarzyści przekazali również promesę na Adaptację budynku Synagogi w Orli na potrzeby Centrum Pracy Twórczej z częścią wystawienniczą etap I (właściciel Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie), a także symboliczny czek przyznający Gminie Orla dodatkowe środki w ramach wsparcia samorządów z przeznaczeniem na wydatki bieżące w kwocie 1 500 000,00 zł.

Organizatorzy zadbali o wszystkich uczestników festynu – tych dużych i tych najmłodszych. W parku stanęły stoiska z rękodziełem i produktami lokalnymi, małą gastronomią, w tym przepyszny bigos przygotowany przez Szkołę Podstawową w Orli. Swoje pawilony miały też m.in.: Bank Spółdzielczy w Bielsku Podlaskim, Klub Seniora z Orli, Koła Gospodyń Wiejskich: z Malinnik, Koszek, Orli oraz ze Spiczek, Nadleśnictwo Bielsk Podlaski, KPP w Bielsku Podlaskim oraz Wojskowe Centrum Rekrutacji w Bielsku Podlaskim, Parafia Prawosławna w Orli z projektem „Tradycja i kultura naszych przodków w Gminie Orla” oraz Fundacja Dwór i Ogrody w Orli.
Piana party oraz wiele wiele innych atrakcji czekało na najmłodszych uczestników „Orlańskich spotkań”.

Ogłoszono też wyniki kolejnej już XVII edycji konkursu na "Najlepiej utrzymaną posesję na terenie Gminy Orla". Oto one:
I miejsce zajęła posesja Państwa Tamary i Jana Rusaczyk (Koszele);
II miejsce zajęła posesja Państwa Emilii i Cezarego Kamińskich (Orla);
III miejsce zajęła posesja Pani Antoniny Misiejuk (Spiczki).
Wyróżnienie powędrowało zaś do Redut do Pana Leszka Cimoch. Dziękujemy za udział: Pani Ali Martynowicz – z miejscowości Orla, Pani Katarzynie Rogoza z Krywiatycz, Pani Marii Grygoruk z miejscowości Wólka Wygonowska i Panu Sławomirowi Grygoruk z Dydul.

W trakcie imprezy odbyło się również podsumowanie działań prowadzonych w ramach Projektu „Razem przeciw przemocy!” dofinansowanego ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości w zakresie Przeciwdziałania przyczynom przestępczości dla jednostek sektora finansów publicznych na 2023 r. Na uczestników festynu czekały pyszności przygotowane przez KGW z Orli, Malinnik, Koszek oraz Spiczek z wykorzystaniem nabytych sprzętów sfinansowanych ze środków Funduszu Sprawiedliwości.

Tegoroczny - udany festyn odbył się dzięki zaangażowaniu i współpracy wielu osób oraz wsparciu sponsorów. Wszystko to w znaczący sposób pozwoliło zaplanować i zorganizować imprezę i przełożyło się na ogromny sukces oraz niezwykle ciepłe i serdeczne przyjęcie przez uczestników z naszej gminy, powiatu i województwa.
Wójt Gminy Orla, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Orli, dziękują wszystkim, którzy pomogli w organizacji imprezy oraz wszystkim za przybycie.
Serdeczne podziękowania kierujemy do naszych sponsorów. W tym roku należą do nich:
1. IKEA INDUSTRY ORLA SP. Z O.O. - KOSZKI
2. FIRMA USŁUGOWO BUDOWLANA WRÓBLEWSKI ANDRZEJ WRÓBLEWSKI – BIELSK PODLASKI
3. C&C WIND SP. Z O.O. – WARSZAWA
4. GOSPODARSTWO ROLNE ADAM KOWNACKI – WÓLKA WYGONOWSKA
5. ANIN SOKOŁOWSCY S.J. – KLEOSIN
6. REJONOWY ZWIĄZEK SPÓŁEK WODNYCH W SIEMIATYCZACH
7. PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWE ANDRZEJ KUPTEL – ORLA
8. ADEK SŁAWOMIR BOGACEWICZ – BIELSK PODLASKI
9. AUTOMATYKA, ARKADIUSZ CZYŻEWSKI, ŚWIERŻE – LEŚNIEWEK
10. GRZEGORZ KACEJKO PARFIENIUK - BIELSK PODLASKI
11. KAN SP. Z O.O. Z BIAŁEGOSTOKU
12. BANK SPÓŁDZIELCZY W BIELSKU PODLASKIM
13. BANK SPÓŁDZIELCZY W HAJNÓWCE
14. TRANSGROT - MARIA I JERZY SZYMAŃSCY Z ORLI
15. EDWARD PISZCZATOWSKI FIRMA USŁUGOWO HANDLOWA – ORLA
16. P.T.H.U. „ MARTEN” JAN KUNA Z KOSZEL
17. GOSPODARSTWO ROLNE ANDRZEJ BRZOZOWSKI – PARCEWO
18. OKRĘGOWA SPÓŁDZIELNIA MLECZARSKA W HAJNÓWCE
19. SUEMPOL SP. Z O.O. Z BIELSKA PODLASKIEGO
20. „JANEK” SKLEP SPOŻYWCZO-PRZEMYSŁOWY TOMASZ GAWRYLUK – ORLA
21. ROLNICZA SPÓŁDZIELNIA PRODUKCYJNA W KRYWIATYCZACH
22. SALA BANKIETOWA "MAESTRO" W ORLI
23. TOMASZ CHOMAŃSKI Gospodarstwo Rolne w Spiczkach
24. MORS WŁODZIMIERZ KOSTIEROW SPICZKI
25. DARY NATURY - KORYCINY