Szanowni Mieszkańcy!
Jak powszechnie wiadomo opłaty za gospodarowanie odpadów komunalnych nieustannie rosną. Na wzrost cen i opłat wpływa ilość, rodzaj i jakość oddawanych odpadów komunalnych. System gospodarowania odpadami komunalnymi przyniesie wymierne efekty i pozwoli na zahamowanie wzrostu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeśli każdy z nas zapozna się szczegółowo z zasadami właściwej segregacji i dla dobra naszej lokalnej społeczności wdroży je w życie. Działając solidarnie i uczciwie osiągniemy wspólny cel.
DOBRE RADY NA ODPADY
PAMIĘTAJ!
-
opakowań, słoików i innych odpadów NIE MYJEMY!
-
przed wyrzuceniem do właściwego worka/pojemnika opakowania OPRÓŻNIAMY Z RESZTEK ICH ZAWARTOŚCI!
-
z plastikowych kubeczków po jogurtach, śmietanach, serkach itp. odrywamy aluminiowe wieczka i wrzucamy do pojemnika lub worka na tworzywa sztuczne/ metale!
-
puszki, butelki plastikowe i inne możliwe odpady zgniatamy!
-
odpady BIO wyrzucamy luzem, bez foliowych czy też papierowych torebek do specjalnie oznaczonych worów lub przydomowych kompostowników!
-
brudny papier trafia do odpadów ZMIESZANYCH!
WARTO WIEDZIEĆ!
Symbole pojawiające się często na opakowaniowych wykonanych z tworzyw sztucznych typu PET, HDPE, PE, PP, LDPE itp. oznaczają, że opakowania te podlegają segregacji. Wyrzucamy je do worków lub pojemników w kolorze żółtym.
Po czym jeszcze można poznać czy dany odpad komunalny nadaje się do segregacji? Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane symbole pojawiające się na opakowaniowych odpadach komunalnych. Opakowania, z tymi symbolami można wrzucać do worków przeznaczonych do segregacji.
Symbol |
Znaczenie |
Symbol, przedstawiający trzy zielone strzałki, które tworzą trójkąt jest znakiem recyklingu. Można go znaleźć na opakowaniach, które można wykorzystać ponownie. Mogą mu towarzyszyć napis i cyfra – informują one wtedy o nazwie surowca, który wykorzystany został do wyprodukowania danego opakowania. | |
Symbol „zielony punkt” na opakowaniu informuje o tym, że producent bierze udział w procesie recyklingu i odzysku w danym kraju. | |
Znak aluminium – oznacza, że opakowanie wyprodukowane zostało z aluminium i nadaje się do recyklingu. | |
Znak oznaczający możliwość ponownego wykorzystania opakowania. Oznacza to, że po wykorzystaniu produktu jego opakowanie można wykorzystać co najmniej drugi raz. | |
Znak, który oznacza opakowania biodegradowalne – takie, które podczas kompostowania rozkładają się nie uwalniając szkodliwych dla naszego środowiska substancji. |
ZAPAMIĘTAJ!!!
DO POJEMNIKA Z ODPADAMI ZMIESZANYMI NIE MOŻNA WRZUCAĆ BIOODPADÓW ANI TEŻ INNYCH FRAKCJI PODLEGAJĄCYCH SEGREGACJI!!!
Jeśli właściciel nieruchomości oświadczył w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, że kompostuje odpady BIO to powinien zagospodarować je we własnym zakresie w przydomowym kompostowniku. Jeśli takiego oświadczenia w deklaracji nie było, to odpady BIO powinny trafiać do specjalnie oznaczonych worków.
UWAGA!!!
Do pojemnika na odpady zmieszane nie wrzucamy odpadów BIO, odpadów budowlanych, ani też odpadów podlegających segregacji!!!
W przypadku znajdowania się w pojemniku na odpady zmieszane odpadów BIO, odpadów budowlanych lub odpadów podlegających segregacji pracownicy firmy odbierającej odpady komunalne sporządzą dokumentację fotograficzną, przyjmą je jako niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne i powiadomią Wójta Gminy Orla o niedopełnieniu przez właściciela nieruchomości obowiązku segregacji. Wójt, zgodnie z dyspozycją ustawową, wszczyna postępowanie w sprawie określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i określa w drodze decyzji wysokość opłaty za miesiąc lub miesiące, w których nie dopełniono obowiązku segregacji stosując wysokość stawki opłaty podwyższonej, która od 1 stycznia 2023 r. wynosi 50 zł/osobę/miesiąc.
WAŻNE!!!
W gminnym systemie gospodarki odpadami komunalnymi występuje zwolnienie w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym w wysokości 5 zł/os./m-c.
W przypadku ustalenia, że właściciel nieruchomości, korzystający z powyższego zwolnienia:
1) nie posiada kompostownika przydomowego lub
2) nie kompostuje bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostowniku przydomowym, lub
3) uniemożliwia dokonanie oględzin nieruchomości, w celu weryfikacji zgodności podanych w deklaracji informacji dotyczących posiadania kompostownika przydomowego i kompostowania w nim bioodpadów stanowiących odpady komunalne, ze stanem faktycznym
- Wójt, stwierdza, w drodze decyzji, utratę prawa do zwolnienia. Utrata prawa do zwolnienia następuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym stwierdzono wystąpienie co najmniej jednej z powyższych okoliczności.
Ponowne skorzystanie ze zwolnienia może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja o utracie prawa do tego zwolnienia stała się ostateczna i wymaga złożenia nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Ponadto, kto wbrew złożonej informacji, nie posiada kompostownika przydomowego lub nie kompostuje w nim bioodpadów stanowiących odpady komunalne podlega karze grzywny.
Przeczytaj uważnie!!!
Przeterminowane leki oraz odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstające w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki należy wydzielać ze strumienia odpadów komunalnych i przekazywać je do specjalistycznych pojemników znajdujących się w Aptece w Orli, przy ulicy Bielskiej 18A.
Zużyte baterie i akumulatory małogabarytowe należy przekazywać do specjalistycznych pojemników ustawionych w Szkole Podstawowej w Orli, przy ulicy Bielskiej 32 oraz w Urzędzie Gminy Orla, przy ulicy A. Mickiewicza 5.
Na terenie gminy Orla, co najmniej raz w roku organizowana jest zbiórka odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, opakowań po chemikaliach i środkach ochrony roślin, zużytych opon, odpadów problemowych/niebezpiecznych oraz odpadów budowlanych i rozbiórkowych stanowiących odpady komunalne. Zbiórka prowadzona jest w formie „wystawki”.
Zbiórką nie są objęte odpady pochodzące z działalności gospodarczej, w tym z działalności rolniczej, tj. opony z pojazdów, maszyn i sprzętu rolniczego, przeterminowane środki ochrony roślin i opakowania po nich pochodzące z działalności rolniczej, folie po sianokiszonkach, odpady remontowe i budowlane, powstające na skutek prac prowadzonych samodzielnie lub poprzez wyspecjalizowane firmy i wymagających pozwolenia na budowę lub zgłoszenia zamiaru rozpoczęcia robót w Starostwie Powiatowym, takich jak np. ocieplenie elewacji, wymiana pokryć dachowych, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, rozbiórka budynku.
Informację o podmiotach odbierających opony od maszyn rolniczych, folie, siatki, sznurki, opakowania po nawozach, opakowania typu Big-Bag można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Gminy Orla www.orla.pl lub uzyskać pod nr tel. 85 730 57 93.
KILKA SŁÓW O ZASADACH SEGREGACJI,
czyli co i gdzie wrzucamy
Pojemnik/worek niebieski na PAPIER | |
WRZUCAMY: - gazety, czasopisma, - książki, katalogi, - zeszyty, papier szkolny i biurowy, - torby i woreczki papierowe, - papier pakowy, - złożone na płasko tektura i kartony
|
NIE WRZUCAMY: - kartonów po sokach i mleku, - mocno zabrudzonego, zatłuszczonego papieru, - papieru woskowego, termicznego, faksowego, - opakowań z zawartością, - tapet, worków po materiałach budowlanych, - pieluch, artykułów higienicznych i kosmetycznych
|
Pojemnik/worek żółty na TWORZYWA SZTUCZNE METALE | |
WRZUCAMY: - butelki plastikowe (nakrętki możemy oddzielać i przekazywać do „serduszka” ustawionego przed GCK w Orli, a także na rzecz różnych zbiórek charytatywnych w szkołach, przedszkolach, sklepach, itp.), - plastikowe płotki, konewki ogrodowe, |
NIE WRZUCAMY: - butelek i opakowań z zawartością, - tubek metalowych po lekach (maściach)
|
Pojemnik/worek zielony na SZKŁO | |
WRZUCAMY: - butelki po sokach i żywności,
|
NIE WRZUCAMY: - pobitych / pękniętych naczyń (kubki, szklanki, talerze, patery, miski, itp.),
|
Pojemnik na ZMIESZANE | |
WRZUCAMY: - resztki żywności pochodzenia zwierzęcego (kości, mięso, wędliny, sery, ości ryb, itp.), - skorupki jajek
|
NIE WRZUCAMY: - przeterminowanych leków - sprzętu RTV i AGD - odpadów podlegających selektywnemu zbieraniu
|
Pojemnik/worek brązowy na BIOODPADY | |
WRZUCAMY: - obierki od warzyw (ziemniaków, marchewki, pietruszki, ogórków, cebuli, itp.), - drobne gałęzie drzew i krzewów |
NIE WRZUCAMY: - resztek pochodzenia zwierzęcego, - elementów bukietów, wiązanek innych niż kwiaty (wstążki, celofany, ozdoby) - skorupki jajek
|
Pojemnik/worek szary na POPIÓŁ | |
WRZUCAMY: Popiół i żużel z palenisk domowych |
NIE WRZUCAMY Ziemi, kamieni |