Aktualności

Otwarcie Podlaskiego Szlaku Kulturowego "Drzewo i Sacrum"

W dniach 16-18 września 2011 r. miał miejsce objazd studyjny dziennikarzy w związku z otwarciem Podlaskiego Szlaku Kulturowego "Drzewo i Sacrum". Inicjatorami powstania szlaku byli: Związek Młodzieży Białoruskiej oraz Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku. Szlak, przebiega przez kilkadziesiąt miejscowości położonych na terenach siedmiu gmin południowo-wschodniej części regionu: Bielsk Podlaski, Orla, Dubicze Cerkiewne, Hajnówka, Czyże, Narew oraz Zabłudów. Na trasie szlaku można podziwiać piękno i bogactwo drewnianej architektury Podlasia, spotkać ludowych rzemieślników, artystów, muzyków, czy rzeźbiarzy. W niektórych miejscowościach zostały umieszczone tablice informacyjne, dzięki którym poznamy historię miejscowości, dowiemy się, co warto w nich zobaczyć i z kim się spotkać.

16 września br. w Centrum Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej w Szczytach Dzięciołowo uczestnicy spotkania obejrzeli spektakl w gwarze podlaskich Białorusinów "Jaj u poli verboju rosła", którego pomysłodawczynią i realizatorką jest Joanna Stelmaszuk - zeszłoroczna absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku.

W dniu 18 września, podczas Festynu Archeologicznego w miejscowości Zbucz w gminie Czyże nastąpiło oficjalne otwarcie szlaku.

Spektakl "Jaj u poli verboju rosła"

Otwarcie szlaku

Created by raptorf22