Aktualności

FESTYN KULTURY BIAŁORUSKIEJ "ORLAŃSKIE SPOTKANIA"

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia, w dniu 29.08.2010r. odbył się w Orli organizowany corocznie Festyn Kultury Białoruskiej "Orlańskie Spotkania". Impreza, która wpisała się już na stałe do kalendarza cyklicznych imprez organizowanych na terenie Gminy Orla, po raz kolejny miała na celu promocję miejscowego folkloru - kultury białoruskiej.

Prowadząca festyn - Pani Anna Niesteruk Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Orli

Tak jak poprzednimi laty, festyn był znakomitą okazją do doskonałej rozrywki w plenerowych warunkach dla mieszkańców Orli, sąsiednich miejscowości oraz przybywających i goszczących w tych okolicach innych osób.

Piotr Selwesiuk - Wójt Gminy Orla wita przybyłych gości.

Imprezę swoją obecnością zaszczycili m.in.: Pan Jarosław Matwiejuk Poseł na Sejm RP, Pan Robert Tyszkiewicz Poseł na Sejm RP, Pan Damian Raczkowski Poseł na Sejm RP, Pan Eduard Szwajko Przedstawiciel Centrum Kulturalnego Białorusi przy Ambasadzie Republiki Białoruś w RP, Pan Piotr Bożko Wicestarosta Bielski, Pan Jerzy Wasiluk Wójt Gminy Czyże, Pan Eugeniusz Andrzejuk Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Bielsku Podlaskim, Pan Mikołaj Onopiuk Zastępca Komendanta Placówki Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych, Pan Mirosław Bałło - Członek Zarządu Powiatu Bielskiego, Pan Aleksander Klin Przewodniczący Rady Gminy Orla, Pan Jerzy Andrzejuk Nadleśniczy Nadleśnictwa Bielsk Podlaski oraz przedstawiciele firmy Swedspan Polska Pan Laimonas Rackauskas, Pan Jerzy Ignatiuk i Jorge Calaforra.

Wśród przemówień dominowały gratulacje związane z pozytywnymi zmianami w rozwoju Gminy Orla, a przede wszystkim z rozpoczęciem budowy fabryki płyt HDF przez koncern IKEA na terenie gminy Orla.

Poseł na Sejm Robert Tyszkiewicz

Poseł na Sejm Jarosław Matwiejuk

Poseł na Sejm RP Damian Raczkowski

Laimonas Rackauskas Dyrektor firmy Swedspan Polska

Uczestnicy festynu mogli obejrzeć występy różnorodnych zespołów wykonujących utwory w języku białoruskim.

W czasie imprezy wystąpili:

"Werwoczki"

"Reczeńka"

"Kalinka z Białegostoku"

"Orlańskie Dzwoneczki"

"Orlanie"

"Łuna" z Białegostoku

"Czyżowianie" z Czyż

"Łuna" z Parcewa

"Malinki"

"Ciernica" z Mińska - jeden z najbardziej znanych i nagradzanych zespołów z Białorusi, który rozgrzał widownię i zachęcił do wspólnej zabawy.

"Zołoto" z Bielska Podlaskiego

Rozstrzygnięto IV edycję konkursu "Na najlepiej utrzymaną posesję na terenie Gminy Orla".

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z jadłem regionalnym z terenu Gminy Orla oraz zaprzyjaźnionych gmin: Czyże, Dubicze Cerkiewne oraz Kleszczele. Można było również obejrzeć wernisaż Michała Mincewicza "Odchodzący świat profesji i pasji", a także odwiedzić stoisko z informacjami na temat "Spisu rolnego 2010", Banku Spółdzielczego w Bielsku Podlaskim, ODR w Bielsku Podlaskim, czy też ARiMR w Bielsku Podlaskim, KRUS z Bielska Podlaskiego. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci, wśród których szczególnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Placówki Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych oraz możliwość jazdy kładem, skoków na trampolinie oraz strzelania z łuku.

Stoiska towarzyszące

Zwieńczeniem imprezy był pokaz sztucznych ogni oraz zabawa taneczna z zespołem Metro, która trwała do późnych godzin nocnych. Program festynu był dostosowany do odbiorców w różnym wieku, aby każdy z nich mógł znaleźć coś dla siebie.

Wsparcie udzielone organizatorom imprezy, którymi był Urząd Gminy Orla i Gminny Ośrodek Kultury w Orli, ze strony licznych sponsorów sprawiło, że festyn ten dostarczył i umożliwił wszystkim jego uczestnikom chwile dobrego relaksu, wspaniałej zabawy i wielu emocji. Szczególne słowa uznania kierujemy pod adresem sponsorów, którzy wsparli tę imprezę w możliwym dla siebie wymiarze i sposobie. Dziękujemy:

 • "Firmie Steel - Building z Poznania,
 • "Firmie SWEDSPAN POLSKA z siedzibą w Bielsku Podlaskim,
 • "Firmie NORDEX Polska Sp. z o.o w Warszawie,
 • "Rejonowemu Związkowi Spółek Wodnych w Siemiatyczach,
 • "Przedsiębiorstwu Drogowo - Mostowemu MAKSBUD z Bielska Podlaskiego,
 • "Bankowi Spółdzielczemu w Bielsku Podlaskim,
 • "Wielobranżowemu Przedsiębiorstwu Remontowo-Budowlanemu ANATEX z Białegostoku,
 • "Firmie Kan z Białegostoku,
 • "Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" z Orli,
 • "Firmie Naftan z Oleksz,
 • "Przedsiębiorstwu Handlowemu Andrzej Kuptel z Orli,
 • "Przedsiębiorstwu Produkcyjno - Handlowemu, "ORLAS" z Orli,
 • "Gospodarstwu Rolnemu z Parcewa,
 • "Przedsiębiorstwu Instalacyjno-Budowlanemu "Bielbud" z Bielska Podlaskiego,
 • "Bankowi Spółdzielczemu w Hajnówce,
 • "Firmie "Delta" ze Szczyt Dzięciołowo,
 • "Joannie Wawrzeniuk.
Created by raptorf22