Aktualności

Ruszyła budowa fabryki IKEA w gminie Orla.

W piątek, 23 lipca 2010 r. ruszyła oficjalnie budowa innowacyjnej fabryki Spółki Swedspan Polska, wchodzącej w skład Grupy Ikea. To w bieżącym roku największa zagraniczna inwestycja w Polsce. Jej pierwszy etap obejmuje budowę fabryki ultracienkich płyt HDF wraz z tartakiem i lakiernią. Inwestycja ma być gotowa w maju 2011 r. Planowane kolejne etapy inwestycji zostaną zakończone do 2015 r. Inwestycja ma powstać na 120 ha gruntów. Koncern deklaruje, iż zainwestuje w gminę Orla, w ciągu kilku najbliższych lat, 340 mln euro i stworzy ok. 2 tys. miejsc pracy.

Udział w uroczystościach odsłonięcia kamienia węgielnego pod budowę fabryki, które miały miejsce na placu budowy, wzięli m.in. Grzegorz Schetyna Marszałek Sejmu, Waldemar Pawlak Wicepremier - Minister Gospodarki, Tomasz Siemoniak Sekretarz Stanu Resortu Spraw Wewnętrznych w MSWiA, Maciej Żywno Wojewoda Podlaski, Jarosław Zygmunt Dworzański Marszałek Województwa Podlaskiego, Robert Tyszkiewicz Poseł na Sejm RP, Piotr Bożko Wicestarosta Bielski, Piotr Selwesiuk Wójt Gminy Orla, a także przedstawiciele Grupy Ikea w Polsce: Marian Grabiński i Dariusz Mroczek oraz innych firm związanych z nowobudowaną fabryką, w tym delegacja z Białorusi.

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna podczas swego wystąpienia zwracał uwagę na fakt, iż fabryka będzie budowana w regionie, w którym inwestycje są bardzo potrzebne. Wypowiadając się zaznaczył, że udało się przy realizacji tej inwestycji osiągnąć "dobrą jakość współpracy" pomiędzy administracją samorządową i rządową. Mówił również, że w ten sposób pokazujemy, że otwarcie przyjmujemy tych, którzy zdj. nr 5 inwestują w tak trudnych miejscach, jak Podlasie. Natomiast Wicepremier, Minister Gospodarki Waldemar Pawlak podkreślał, że taka inwestycja jest cenna zwłaszcza w czasie kryzysu i to nie tylko dla Podlasia ale również dla całego naszego kraju. Zaznaczył, że Polska jest największym dostawcą drewna dla szwedzkiego koncernu w Europie i drugim na świecie. Wyraził także przekonanie, że "dzięki tej fabryce nasz kraj wyjdzie na prowadzenie".

Jednak z tego, że Ikea spośród kilkunastu lokalizacji wybrała właśnie gminę Orla, najbardziej zadowoleni byli miejscowi samorządowcy.

"Nasz teren jest bogaty kulturowo, ale także bogaty w bardzo dobrych ludzi, dzięki którym udało się ściągnąć tę inwestycję. Kiedy trzy lata temu usłyszałem o tej koncepcji i kilkunastu ewentualnych lokalizacjach, nie śniło mi się, że dziś spełni się to marzenie. Dziś rano musiałem się nawet uszczypnąć" - cieszył się Piotr Bożko, Wicestarosta Bielski.

Wójt gminy Orla Piotr Selwesiuk dodał, że tak duża inwestycja w małej gminie oznacza ogromne zmiany na lepsze. "Przede wszystkim praca mieszkańcom, czyli nie będzie to rynek pracodawcy tylko rynek pracownika, a w kolejnych latach wpływy budżetowe do gminy" - podkreślił.


Galeria zdjęć. Odsłonięcie kamienia węgielnego.

Created by raptorf22