Festyn Kultury Białoruskiej "Orlańskie Spotkania"

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia, która w bieżącym roku przypadła w dniu 30 sierpnia na placu przed Synagogą w Orli odbyła się cykliczna impreza: Festyn Kultury Białoruskiej "Orlańskie Spotkania".

Powitalnym słowem festyn otworzyła Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Orli - Pani Anna Niesteruk. Następnie głos zabrał Pan Piotr Selwesiuk - Wójt Gminy Orla. Przywitał on serdecznie wszystkich mieszkańców gminy oraz przybyłych gości. Przemawiając, Wójt podkreślił znaczenie zjawiska wielokulturowości. Zwrócił uwagę na różnorodność pod względem wyznania, obyczajów, tradycji, kultury i języka ludności zamieszkującej gminę Orla. Wszystko to sprawia, że gmina może poszczycić się ogromnym dorobkiem kulturalnym.

Tegoroczny Festyn "Orlańskie Spotkania" związany był też z przekazaniem lekkiego samochodu ratowniczo - gaśniczego jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Orli zakupionego z budżetu gminy Orla oraz z dotacji Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Warszawie. By tradycji stało się za dość, symbolicznego przekazania kluczy strażakom wspólnie z Wójtem Gminy dokonał Jan Gradkowski - Podlaski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku, prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Białymstoku.

Samochód przed przekazaniem został wyświęcony przez Proboszcza Parafii Prawosławnej w Orli - ks. mitrata Aleksandra Tokarewskiego. Jako wyraz wdzięczności strażaków za trud i poświęcenie w pracy na rzecz ochrony przeciwpożarowej, społeczności lokalnej oraz wkład w rozwój gminy na ręce Pana Piotra Selwesiuka złożone zostały podziękowania. Symboliczne ryngrafy otrzymali również mł. bryg. Jan Gradkowski oraz Jan Bartoszuk - Kom. Pow. PSP w Bielsku Podlaskim.

Festyn "Orlańskie Spotkania" tak jak i w latach ubiegłych z racji swojej atrakcyjności przyciągnął liczne rzesze widzów. Wśród przybyłych gości głos zabrali między innymi Pan Jarosław Matwiejuk - Poseł na Sejm RP - Prodziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, Pan Eduard Szwajko - Dyrektor Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku.

Cechą charakterystyczną festynu była obecność polskich jak i zagranicznych zespołów. Publiczność miała okazję podziwiać zespół dziecięcy "Orlańskie Dzwoneczki", działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Orli. Dzieci zaprezentowały się w repertuarze białoruskim przy akompaniamencie akordeonu, na którym grał Mikołaj Fadin. "Orlańskie Dzwoneczki" to zespół skupiający najmłodszych wykonawców.

Ponadto w trakcie niedzielnego festynu na scenie zaprezentowały się ludowe zespoły z Białorusi: "Próżanoczka", "Szczyraje Serca" oraz "Ojra", które urzekły publiczność folklorystycznymi, narodowymi pieśniami oraz przepięknym tańcem. Podczas imprezy publiczność miała okazję usłyszeć: "Wasiloczki" z Bielska Podlaskiego, "Niezabudki" z Kuraszewa, "Orlan" i "Werwoczki" z Orli oraz zespół "Wojaky" z Czeremchy. Gościnnie na placu przed Synagogą wystąpił zespół "Narva" z Narwi oraz "Dekada Band" z Bielska Podlaskiego. Zespoły wykonywały utwory przeważnie w języku białoruskim, ale mogliśmy też usłyszeć piosenki w języku polskim, ukraińskim, czy rosyjskim.

Stałym elementem corocznego festynu "Orlańskie Spotkania" jest uroczyste rozstrzygnięcie, wręczenie nagród głównych oraz upominków wyróżnionym uczestnikom konkursu "Na najlepiej utrzymaną posesję na terenie Gminy Orla".

Występy rozmaitych zespołów, rozstrzygnięcie konkursu nie były jedynymi atrakcjami niedzielnego popołudnia. Uczestnicy festynu w ramach projektu "Jarmark Kulinarny" mieli okazję skosztować regionalnych potraw, wśród których największą popularnością cieszyły się "swojskie wyroby", czy też obejrzeć stoisko wystawowe z realizacji warsztatów "Złote ręce". Oba projekty zostały zrealizowane przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

Organizatorzy festynu zadbali o rozmaitość atrakcji, dlatego też w niedzielne popołudnie uczestnicy festynu mogli podziwiać stoiska zaprzyjaźnionych gmin: Czyże i Dubicze Cerkiewne, wystawę malarstwa olejnego Michała Mincewicza oraz stoisko KRUS w Bielsku Podlaskim.

Niebywałą atrakcją okazał się taniec z ogniem "Fire Show", który skupił ogromna publiczność, jak też i pokaz sztucznych ogni, który urzekł uczestników festynu swoja wielobarwnością i rozmaitością.

Dla młodzieży najbardziej wyczekiwanym momentem festynu okazała się zabawa taneczna z zespołem "Biasiedniki", który porwał wszystkich do tańca żywymi, skocznymi piosenkami "na swojską nutę", przy których młodzież bawiła się do białego rana.

Festyn "Orlańskie Spotkania" jest znakomitą imprezą, podczas której każdy znajdzie coś dla siebie. Organizatorzy festynu: Wójt Gminy Orla oraz Gminny Ośrodek Kultury w Orli zadbali o to, by uczestnikom festynu dostarczyć jak najwięcej atrakcji, dzięki którym to wydarzenie kulturalne zapewne na długo pozostanie w pamięci mieszkańców oraz przybyłych gości.


Galeria zdjęć

Już teraz serdecznie zapraszam Państwa na kolejna edycję festynu, która odbędzie się w ostatnią niedzielę wakacji 2010 roku w Orli.


Created by raptorf22