Aktualności

      

Warsztaty wykonywania pisanek w ramach projektu "Tradycyja - Suczasnaść - Buduczynia"

W daniach 30 - 31 marca br. o godz. 9.00 w nowo otwartym Centrum Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej we wsi Szczyty-Dzięciołowo odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Tradycyja - Suczasnaść - Buduczynia". Ostatnim razem Pan Doroteusz Fionik opowiadał o historii parafii i wsi Szczyty, o ich roli w historii regionu Podlasia i całej kultury białoruskiej.

Spotkanie poświęcone będzie zbliżającej się Wielkanocy, a dokładniej tradycjom malowania jajek związanym z tym świętem.

Gościem specjalnym, który zawita do Centrum Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej Szczyty, będzie wykładowca na Państwowym Uniwersytecie w Brześciu - Pani Marina Marczuk. Pani Marina jest specjalistą, miłośnikiem, badaczem, artystą sztuki ludowej zarówno dekoracyjnej jak i użytkowej. Dzięki spotkaniu z nią będzie można nie tylko dowiedzieć się o tradycyjnych sposobach zdobienia jajek przed Wielkanocą, ale i samodzielnie wykonać pisankę. W spotkaniu w formie warsztatów wezmą udział dzieci z okolicznych miejscowości (Orla, Czyże, Bielsk Podlaski), miejscowi twórcy ludowi oraz wszyscy zainteresowani tematem. "Pragniemy aby dzięki spotkaniom doszło do integracji, wymiany myśli i umiejętności między pokoleniami. W rodzinnym domu często nie ma na to czasu i nasze bogactwo kulturowe gdzieś zanika, zapomina się o nim" - mówią młodzi ludzie ze Związku Młodzieży Białoruskiej.

Marina Marczuk - pochodzi z rejonu mohylewskiego na Białorusi. Od 1999 roku wykładowca na Państwowym Uniwersytecie w Brześciu im. A. Puszkina. Jej naukowe zainteresowania krążą wokół sztuki ludowej zarówno dekoracyjnej i użytkowej. Wielokrotny organizator i uczestnik wystaw związanych ze sztuką inspirowaną ludowością. Miłośniczka batiku oraz haftu.

Więcej informacji:www.szczyty.org

Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Created by raptorf22