Aktualności

Jubileusz 10 - lecia działalności zespołu "Malinki"

W dniu 3 sierpnia 2008 r. o godzinie 15.00 rozpoczął się festyn z okazji jubileuszu 10-lecia działalności zespołu ,, Malinki".
Festyn otworzyła i prowadziła Pani Anna Niesteruk Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.

Przemawia Pani Anna Niesteruk.

Wójt Gminy Orla Pan Piotr Selwesiuk powitał serdecznie wszystkich mieszkańców gminy, okolic oraz przybyłych gości, a szczególnie jubilatów. Byli i obecni członkowie zespołu otrzymali nagrody oraz kwiaty od Wójta Gminy Orla.

Przemawia Wójt Gminy Orla

Działalność zespołu została doceniona i nagrodzona przez Białoruskie Towarzystwo Społeczno - Kulturalne w Białymstoku. Prezes Zarządu Głównego BTSK Pan Jan Syczewski wręczył jubilatom nowe stroje oraz nagrody.
Podczas festynu widzowie mieli okazję zobaczyć i posłuchać szanownych jubilatów Zespół "Malinki"


oraz zaprzyjaźnione zespoły: "Narewczanki", "Czyżowianie", "Zbuczanki", "Kuraszewo", "Orlanie", "Reczańka", "Żemerwa", "Lajland".

"Czyżowianie"

"Lajland"

"Żemerwa"

Zespół folklorystyczny w Malinnikach w 1998 roku założyła Pani Nadzieja Sacharczuk. Oficjalne nadanie nazwy " Malinki" nastąpiło dopiero w 2003 roku. Rodzicami chrzestnymi zespołu zostali: Alicja Sobuń i Piotr Niczyporuk, którzy także uczestniczyli w jubileuszu 10-lecia działalności. Kierownikiem zespołu i jego dobrym duchem jest Wiera Niczyporuk, która oczywiście śpiewa w zespole oraz występuje jako solistka. Do zespołu należą również: Walentyna Troc, Walentyna Marcinkiewicz i dwaj panowie Niczyporukowie, obaj noszą takie samo nazwisko i imię Piotr.


Zespół kultywuje miejscowy folklor śpiewając pieśni charakterystyczne dla wsi Malinniki i przedstawia stare, prawie zapomniane już obrzędy związane z chrzcinami, dożynkami i innymi uroczystościami. Jest to jedyny zespół w naszej gminie, który prezentuje folklor w najczystszej jego postaci. To dzięki nim możemy usłyszeć pieśni śpiewane przez nasze prababki i babki, zobaczyć i przekazać naszym następcom piękno i urok dawnych zwyczajów.


Nie tylko my doceniamy ich pracę. Zespół ma wiele osiągnięć: w konkursach "Piosenki Białoruskiej", na przeglądach zespołów folklorystycznych w Narewce, w Wysokim Mazowiecku, Suwałkach, Bielsku Podlaskim. Solistka, Wiera Niczyporuk zdobyła w bieżącym roku I miejsce w kategorii folkloru nieopracowanego na Centralnym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Białymstoku.


Created by raptorf22