Aktualności

W dniach 2-3 listopada b.r. obchodziliśmy 77 rocznicę zagłady orlańskich Żydów. Pierwszego dnia obchodów w sobotę w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z Patrycją Dołowy, pisarką oraz popularyzatorką nauki i sztuki, która zaprezentowała książkę Wrócę, gdy będziesz spała. Jest to zbiór rozmów z dziećmi Holocaustu. Spisane historie są świadectwem tego, że przeżycia związane z wydarzeniami II Wojny Światowej dla wielu ludzi są nadal "żywe". Po spotkaniu uczestnicy mogli obejrzeć spektakl na podstawie opowieści Hanny Krall pt. Chłopiec z zapałkami w wykonaniu Midraszowego Teatru Żydowskiego z Raciborza.

W niedzielę został podsumowany projekt Z synagogą w tle - Pamiętamy! w ramach, którego przy synagodze ustawiono tablice edukacyjno-informacyjne nawiązujące kształtem do żydowskich sklepów, które przed wojną stanowiły krajobraz naszego miasteczka. Na fasadzie jednej z tablic, na futrynie sklepowych drzwi, tak jak tradycyjnie w budynkach żydowskich, została przybita mezuza - zwitek pergaminu z fragmentami Tory. Następnie uczestnicy wyruszyli w Marszu Pamięci na kirkut, gdzie zebrani odczytali nazwiska dawnych żydowskich mieszkańców Orli.

Ponadto w Gminnym Centrum Kultury odbyła się projekcja dwóch filmów. Jednym z nich był film Jerzego Kaliny Kuropatwy odleciały, w którym mieszkańcy Orli wspominali swoich żydowskich sąsiadów. Z kolei film - Kto napisze naszą historię, w reżyserii Roberty Grossman, opowiadał o grupie Żydów, którzy walczyli o przetrwanie w warszawskim getcie. Ich zapiski zostały odnalezione po wojnie i stały się bardzo cennym materiałem historycznym.

Dwa dni obchodów upłynęły pod znakiem ogromnych wzruszeń, zadumy, jedności i nieustającej pamięci.


Created by raptorf22