Aktualności

Europejskie Dni Dziedzictwa w Orli

8-9 września br. w Orli obchodziliśmy Europejskie Dni Dziedzictwa. W sobotę 8 września imprezę rozpoczęliśmy pokazem mody w ramach projektu "Etnokreacje" realizowanego przez Fundację Futurum w partnerstwie z GOK w Orli oraz Parafią Prawosławną w Orli. Tego dnia odbyły się również działania performerskie, podczas których uczestnicy stworzyli na siatkach oraz lampionach piękne wzory: polskie, białoruskie i żydowskie. Podczas warsztatów tanecznych z grupą "Historion" z Mińska, zainteresowani mieli okazję nauczyć się tańca dawnego. Na ławkach w parku, pojawiły się także kukły przedstawiające dawnych mieszkańców Orli, z którymi można było zrobić pamiątkowe zdjęcia. Uwagę mieszkańców oraz odwiedzających nas w tym dniu turystów przyciągnęła wystawa fotografii, wykonana przez członków koła fotograficznego działającego przy GOK w Orli.

Na stoisku informacyjnym można było odbić linoryty przedstawiające zabytki z gminy Orla, a także otrzymać kalendarz na 2019 r., który został wydany w ramach projektu "Zmalujmy to razem". W kalendarzu tym umieszczone są święta katolickie, prawosławne i żydowskie. Każdy uczestnik otrzymał również przewodniki informacyjne EDD 2018.

W niedzielę, 9 września, w zabytkowej Synagodze w Orli wyświetlane były seanse filmowe, na temat wspomnień i historii mieszkańców żydowskich oraz filmy dokumentalne Jerzego Kaliny i Tomasza Wiśniewskiego. W Cerkwi Prawosławnej pw. św. Michała Archanioła w Orli, uczestnicy EDD mogli podziwiać wystawę ikonograficzną, a także poznać historię naszej parafii. Świetną zabawą okazała się również gra terenowa - questing "Wielokulturowa Orla", a podczas wędrówki qeustingowej można było zwiedzić ciekawe zakątki Orli, a za prawidłowe odgadnięcie hasła uczestnicy otrzymali drobne upominki.

Created by raptorf22