Aktualności

75 rocznica ostatecznej zagłady orlańskich Żydów

3 listopada 2017 w zabytkowej Synagodze w Orli odbyły się obchody upamiętniające 75 rocznicę ostatecznej zagłady orlańskich Żydów.

Uroczystość rozpoczęła się przedstawieniem pn. "1942" w wykonaniu grupy teatralnej "Korniki", działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Orli. Następnym punktem spotkana była krótka prelekcja Pani Ewy Markowskiej o Kahale tykocińskim. Na zakończenie uroczystości odbyła się prezentacja fragmentu filmu "Zielone Pola". Ponadto podczas uroczystości została otwarta wystawa plenerowa "My żydzi przybyliśmy do Tykocina przed wiekami...".

Po spotkaniu w Synagodze wszyscy udali się na kirkut, gdzie odczytano nazwiska Żydów oraz zawieszono wzdłuż cmentarza żydowskiego wstęgę z nazwiskami wywiezionych z naszej miejscowości.

Całą uroczystość prowadził Pan Dariusz Szada-Borzyszkowski.

Swoją obecnością obchody zaszczycili: Sekretarz Gminy Orla - Irena Odzijewicz, Przewodniczący Rady Gminy Orla - Aleksander Klin, Radny Rady Powiatu Bielskiego - Mirosław Bałło, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Orli - Maria Tomczuk, a także nauczyciele i uczniowie naszej szkoły oraz mieszkańcy gminy i okolic.


Created by raptorf22