Aktualności

BIAŁORUSKI FESTYN LUDOWY "ORLAŃSKIE SPOTKANIA"

W niedzielę 28 sierpnia br. w Orli nie spadła ani jedna kropla deszczu podczas dorocznego Białoruskiego Festynu Ludowego "Orlańskie Spotkania", który jest stałym i niezwykle ważnym elementem kultywowania gminnej kultury i tradycji. Termin tegorocznej imprezy przypadł w dniu Wielkiego Święta Kościoła Prawosławnego - Zaśnięcia Marii Panny.

Parę minut po godzinie 15.00 usłyszeliśmy hymn "Orla, Orla" w wykonaniu lokalnych zespołów, w tym zespołu "Orlanie", który w bieżącym roku świętować będzie 70-lecie istnienia.

Oficjalnego otwarcia festynu dokonał Pan Piotr Selwesiuk - Wójt Gminy Orla, serdecznie witając przybyłych gości, społeczność naszej gminy oraz pozostałych uczestników imprezy.W imieniu swoim oraz mieszkańców Gminy podziękował za dobrą współpracę Pani Ulrice Garbe - ustępującej ze stanowiska Dyrektora Zarządzającego IKEA Industry Poland.

Na wszystkich tych, którzy postanowili spędzić niedzielne, upalne popołudnie na placu przed Synagogą, czekały takie zespoły jak: "1/3" działający przy Zespole Szkół z d.n.j.b. im. Ziemi Orlańskiej w Orli, "Kuranty" i "Asteria" z Bielska Podlaskiego, "Grupa Śpiewacza z Morza", "Viesna" z Białegostoku, "Retro Beats" z Hajnówki oraz gość specjalny "Ciernica" z Białorusi. Nie mogło zabraknąć także zespołów "Orlanie", "Werwoczki" i "Fermata" działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Orli.

Uczestnicy festynu mogli zasmakować regionalnych potraw oraz podziwiać rękodzieło ludowe z gliny, drewna, słomy i nie tylko, oferowane przez stoiska zaprzyjaźnionych gmin. Swoje stoiska zaprezentowały również Bank Spółdzielczy w Bielsku Podlaskim, KRUS w Bielsku Podlaskim, ARiMR w Bielsku Podlaskim oraz IKEA Industry Poland Sp. z o.o. Oddział Orla, gdzie odbywały się gry, zabawy i konkursy w których na uczestników czekały nagrody i pamiątkowe gadżety.

Podczas festynu tradycyjnie wręczono nagrody w konkursie na "Najlepiej utrzymaną posesję na terenie Gminy Orla". O miano najbardziej estetycznej posiadłości w tegorocznej, X już edycji, ubiegało się 7 właścicieli posesji z terenu gminy Orla. Zwycięzcą został Pan Marek Mojsik z Koszek.

Punktualnie o godzinie 21.00 nocne niebo pokryły sztuczne ognie, a następnie zespoły "XFORT", "Kors & Relaks" oraz "Aga eN" zaprosiły na "dancing pod chmurką" najbardziej wytrwałych gości.

Szczególne słowa podziękowanie kierujemy pod adresem sponsorów. Dziękujemy:

 1. IKEA Industry Poland Sp. z o.o., Oddział Orla
 2. Przedsiębiorstwu Usługowo - Asenizacyjnemu "ASTWA" Sp. z o.o. z Białegostoku
 3. Firmie C&C Wind Sp. z o.o. z Warszawy
 4. Zarządowi Powiatu Bielskiego w Bielsku Podlaskim
 5. Steel - Building Sp. z o.o. z Poznania
 6. Saxovent Energy Sp. z o.o. z Poznania
 7. P.T.H.U. "MARTEN" z Koszel - Pan Jan Kuna
 8. Banku Spółdzielczemu w Bielsku Podlaskim
 9. Przedsiębiorstwu Handlowemu Andrzej Kuptel z Orli
 10. Przedsiębiorstwu Usług Wielobranżowych Sp. z o.o. w Bielsku Podlaskim - Panu Andrzejowi Bubel
 11. Firmie KAN Sp. z o.o. z Białegostoku
 12. Firmie Naftan Sp. z o.o. z Oleksz - Panu Marcinowi Szymczuk oraz Panu Jerzemu Monachowicz
 13. Sali Bankietowej "Maestro" z Orli - Państwu Emanueli i Kamilowi Grygorowicz
 14. Marketowi "Supełek" z Orli - Panu Łukaszowi Stypułkowskiemu
 15. Sklep Spożywczo - Przemysłowy "Janek" z Orli - Panu Tomaszowi Gawryluk
 16. Przedsiębiorstwu Handlowo - Usługowemu z Orli - Panu Edwardowi Piszczatowskiemu
 17. Gospodarstwu Rolnemu w Parcewie - Panu Andrzejowi Brzozowskiemu

Organizatorzy dziękują także wolontariuszom, którzy pomagali przy festynie.


Created by raptorf22